„Ależ pięknie dostałeś w głowę”, czyli rzecz o synchronizacji na planie.

Chyba tylko na planie filmowym (niepoważnego) serialu komediowego, poważny reżyser może z wielką radością krzyczeć: „Ależ pięknie dostałeś Marku w głowę, ależ pięknie”. Reżyser sadysta? Historia filmowa takich zna, ale na sto procent nie zalicza się do nich Wojtek Adamczyk („Ranczo”, „Miodowe lata”, „Dziupla Cezara”).
Reżyser serialu „Halo Hans!” to jeden z najbardziej skrupulatnych, przewidujących i wychwytujących każdą „ściemę” człowiek. Sokole oko, precyzja matematyka i przewidywalność chemika (w końcu nie bez powodu należy SIĘ do Mensy) powoduje, że żeby się paliło i waliło, nie ma szans aby przepuścił scenę nakręconą byle jak. Ooo, nie.

Odcinek „Akcja modelka” – zgodnie ze scenariuszem, profesor Von Tuppten (Marek Barbasiewicz) wysiada z taksówki i wchodzi do gmachu SS, przed którym trwa niekończący się remont. Kiedy von Tuppten zbliża się do gigantycznych wrót budynku na jego głowę spada deska. Profesor przewraca się. Obserwując wydarzenia na planie, teoretycznie wszystko się zgadza. A jednak reżyser Adamczyk krzyczy „Stop”. „Haha – no cudownie się przewróciłeś Marku, ale nie wiadomo po co, bo deska spadła obok. Powtarzamy ujęcie”. Cisza na planie. Akcja. Von Tuppten pada, deska spada… obok von Tupptena. Mistrz Wojciech krzyczy do siedzącego na rusztowaniu kierownika planu (Maciek Lipiński) – „Musimy precyzyjniej walnąć tą deską bo na razie to jest jedno wielkie oszustwo”.

Po kilkukrotnym powtarzaniu sceny (ach ten opór materii), w końcu sukces. Deska leci prosto na von Tupptena, który pada jak długi przed gmachem SS.
„Tak, taaaak! Mamy piękne uderzenie. Pię_kne” – cieszy się Adamczyk Wojciech.
A tak w ogóle, to reżyser „Halo Hansa!” jest skarbnicą powiedzeń, które według nas przejdą do kanonu polskiej telewizji. Zacytujemy jedno z nich: „ Przesuńcie ten stolik bliżej kontuaru, żeby ta pani, która tam siedzi nie wyrastała Bartkowi z głowy”. Czysta metafizyka :-)

Nie ma komentarzy »

Wątek RSS dla komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz